Knjige!

• 30 replies
  • 8313 views

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

*

Offline aved

• 670
  • +5/-1
Odg: Knjige!
« Reply #16 : Petak, 23, , 2012, 21:10:45 »
U zadnjih par dana procitao Vremensku Petlja od Nenada Velickovica i Piratske Sirine od Michael Crichtona.

Vremenska Petlja- Nenad Velickovic

Majstor koji je zigosan sa ubjedljivim pecatom volis ili ne volis. Na svu srecu kod mene je ovo prvo. Velickovic je po meni maestralan u svim svojim djelima. Doza cinizma, spoja ironije i sarkazma, crnog humora kao i opste kritike na sve moguce, radilo se to o sistemima, vjeri, liderima itd, na koju nema nimalo milosti nimalo ne fali kako u ovom romanu- Vremenska petlja, tako i u ostalim djelima.
Normalno, odmah iskazujem preporuku za ovu knjigu kao i bilo koje njegovo djelo. Mogu samo reci da je ova knjiga, po meni, losija od prethodnih al daleko od toga da ne valja.

Dali, Suni i Buba su tri glavna lika romana 'Vremenska petlja'. Oni upadaju u vremenski tunel i prolaze kroz Bosnu i Hercegovinu u najrazličitijim povijesnim vremenima. Troje protagonista  susrest ce se sa Alijom Sirotanovicom, Kulinom Banom, Kraljem Tvrtkom I Kotromanicem,  Josipom Brozom Titom, bice svjedoci iskopavanja Tunela DB u Sarajevu, isto tako ce se susresti sa Mula Mustafom Baseskijom kao i sa Aleksom Santicem, normalno sve to ce biti popraceno kroz Velickovicem prepoznatljivi stil vec navedenog humora, kritike, sarkazma itd. Dovoljno je napomenuti da su tri glavna lika potpuno razlicita sto se tice karaktera tj samog razmisljanja i pogleda na svijet i historiju.

Piratske Sirine - Michael Crichton

Iskreno, ocekivao sam vise od ove knjige s obzirom na uvod. Dobra je za citanje na plazi ili neki drugi odmor za relaksaciju, nista specijalno i nista posebno za privlacenje neke posebne paznje. Knjiga obiluje akcijom i to joj ne fali, cak i ponekim brutalnim scenama. Ljubitelji Kariba, gusara, vremenskog razdoblja u kojem su gusari obitavali tj zarili i palili kao i ljubiteljji avanturizma bice odusevljeni.
Slaba tacka cijele ove knjige jeste predvidljiva radnja kao i njena prenatrpanost od otmice broda, napada na utvrdu, pljacke blaga, otoka sa ljudozderima, zarobljavanja, izdajom, mitoloskim bicem Krakenom, zavjera pa sve do bijednih izdaja koja je strpana 100 u 1. Da je se prica bazirala na odredjenim radnjama bila bi odlicna. Pisac, Michael Crichton- sada vec pokojni, itekako ima dara za opisivanje i docaravanja. Posebno se istice sa opisom ljudozdera tj stranog plemena na nepoznatom otoku. Po meni, pricu je trebao bazirati na tome i na Krakenu tj ubaciti u avanturi misterije i odredjene doze horora.
Ono sto je ipak dosta pozitivno jeste autorovo dobro poznavanje obicaja, radnji, kulture i historije tokom perioda englesko-spanjolskih kolonijlanih epoha u doba piratstva i gusarenja. Naravno, prije citanja potrebno je znati razliku izmdju Gusara i Pirata, da se ta dva pojma ne bi koristila istodobno jer se naravno razlikuje.
Dosli su niotkuda, krenuli nikamo i konacno postali nitko i nista.

*

Offline CrisTowers

• 134
  • +0/-0
« Reply #15 : Utorak, 13, , 2012, 22:19:44 »
Brown je stvarno odlican, i ja obozavama sve njegove naslove, ali stvarno Izgubljeni Simbol ima mlak kraj i preduga je knjiga za tako "jednostavan" kraj...

A sto se tice Ludluma, citao sam od njega samo Bournov Identitet, i jako dobra knjiga, ali mozda i jedina knjiga gdje mi je film ne dobro ekraniziran, nego doslovno bolji od knjige...! Tko nije gledao, obvezo i citati knjige o Bournu, ali i pogledati ova tri dijela sa Mattom Damonom, vrhunska tri filma, James Bond filmovi su smijurija naspram ovoga, a ove godine izlazi i cetvrti dio ;)
E to skupa gledamo u kinu, nakon dugo vremena ;)

*

Offline Davor2403

• 399
  • +12/-2
« Reply #14 : Utorak, 13, , 2012, 21:43:07 »
Brown je stvarno odlican, i ja obozavama sve njegove naslove, ali stvarno Izgubljeni Simbol ima mlak kraj i preduga je knjiga za tako "jednostavan" kraj...

A sto se tice Ludluma, citao sam od njega samo Bournov Identitet, i jako dobra knjiga, ali mozda i jedina knjiga gdje mi je film ne dobro ekraniziran, nego doslovno bolji od knjige...! Tko nije gledao, obvezo i citati knjige o Bournu, ali i pogledati ova tri dijela sa Mattom Damonom, vrhunska tri filma, James Bond filmovi su smijurija naspram ovoga, a ove godine izlazi i cetvrti dio ;)

*

Offline aved

• 670
  • +5/-1
« Reply #13 : Nedjelja, 11, , 2012, 22:21:42 »
meni su to prejake knjige, upravo sam pročitao Izgubljeni simbol i oduševila me, kako dinamikom tako i misterija kojim obiluje

Mene je tu kraj razocarao. Jednostavno sam ocekivao vise nakon dobrog pocetka i sredine koja obiluje dobrom akcijom i isto tako i saznanjima o Masonima. Nekako mi je previse kraj patetican, moglo je se dosta bolje uradit. Za mene je i dalje najbolja od njega Andjeli i Demoni.

Hvala, to mi je sigurno sljedeće što ću potražiti  ;)

Slobodno pronadji ove naslove i neces se pokajati. Imas Holkroftovu pogodbu u izdanju Vecernjeg lista koja je izasla podavno i moze se naci na pijaci ili na Piku za nekih 10 km, mada su kostale 5 km i manje ako se ne varam.
« Zadnja izmjena: Nedjelja, 11, , 2012, 22:24:27 aved »

*

Offline CrisTowers

• 134
  • +0/-0
« Reply #12 : Nedjelja, 11, , 2012, 21:49:15 »
Aved, vidim da čitaš političke trilere...mogao bi nešto i preporučit...   :)
Od Robert Ludluma apsolutno sve! Nije mu niko ravan. Od Holkroftove pogodbe, Bornove trilogije, Parsifalovog mozaika, Matareskog kruga itd. Uglavnom, neces pogrijesiti.

Hvala, to mi je sigurno sljedeće što ću potražiti  ;)

*

Offline TwisterSG

• 979
  • +0/-0
« Reply #11 : Nedjelja, 11, , 2012, 21:42:31 »
meni su to prejake knjige, upravo sam pročitao Izgubljeni simbol i oduševila me, kako dinamikom tako i misterija kojim obiluje
Bosnian storm in action

*

Offline aved

• 670
  • +5/-1
« Reply #10 : Nedjelja, 11, , 2012, 20:19:29 »
Od Robert Ludluma apsolutno sve! Nije mu niko ravan. Od Holkroftove pogodbe, Bornove trilogije, Parsifalovog mozaika, Matareskog kruga itd. Uglavnom, neces pogrijesiti.

Ja preporučujem sve knjige od Dan Brown_a...misterija , akcija , stari simboli, ludilo...

posedno izdvajam Velika obmana i Da Vinćijev kod

Da Vincijev kod je dobar, mada je meni duplo bolja Andjeli i Demoni., Velika Obmana mi nije u njegovom stilu i nije toliko koliko su je navikali. Moje misljenje je da je Veliku obmanu neko drugi napisao a samo je potpisao Dan Brown kao njegovo djelo tj tkz Ghostwriter kojem proslavljeni autor placa nekom nepoznatom licu da napise knjigu koja prati njegov stil pisanja.

Dan Brown meni uopste nije kontrovezan. Covjek je napisao samo ono sto misli, i ja taj njegov roman posmatram cisto kao jednu dobru knjigu za citanje i ubijanje vremena. Stos svega toga jeste da je tu katolicka crkva naglo reagovala i stvorila njemu dobru reklamu tj napuhala vise neg sto treba. Tema koja se pokrece u Da Vincijevom kodu je opce poznata po teorijama zavjera, alternativne historije i istrazivanja mnogo prije nego sto je Dan Brown ovo napisao. On je samo pokupio tj kopirao stvari iz knjige Sveta krv, Sveti gral i predocio u jedan dobar triler.

*

Offline Davor2403

• 399
  • +12/-2
« Reply #9 : Utorak, 06, , 2012, 07:37:55 »
Ja preporučujem sve knjige od Dan Brown_a...misterija , akcija , stari simboli, ludilo...

Dan Brown je odlican. Moze dosta ljudi njega osporavati i sve to, ali meni osobno covjek pise vraski dobre trilere, ito u jako zanimljiva dva zanra, povijesnu fikciju i tehno trilere ;)

@aved obvezno procitaj Raskol kad stignes neces se pokajati, a i mene Crna Vatra ceka uskoro, mada je najavljena i nova od Sansoma nekad do ljeta ;)

*

Offline Beg_Ultra

• 1050
  • +0/-0
« Reply #8 : Utorak, 06, , 2012, 00:41:37 »
Na zalost nemam vremena za knjige kao kad sam bio u srednjoj, ali ipak se ponesto procita... izdvojio bih u zadnjih nekoliko godina Da Vincijev Kod os stranih, i Legendu o Ali-Pasi od domacih, koje su mi bas legle
K A V A B U N G A

*

Offline TwisterSG

• 979
  • +0/-0
« Reply #7 : Ponedjeljak, 05, , 2012, 22:23:19 »

Bosnian storm in action

*

Offline CrisTowers

• 134
  • +0/-0
« Reply #6 : Ponedjeljak, 05, , 2012, 21:38:36 »

*

Offline aved

• 670
  • +5/-1
« Reply #5 : Ponedjeljak, 05, , 2012, 21:30:50 »
E, vidis ja nisam citao Raskol, a cuo sam da je dobra, ali me zato na polici ceka Crna Vatra od Sansoma koji je isto tako pokupio odlicne kritike  ;).

Gonica zmajeva sam isto tako citao i moram se sloziti sa napisanim. Veoma potresna i emotivna prica. Neke stvari, koje su napisane, nisam ni znao o Afganistanu tj o samom zivotu prije invazije SSSR-a i pravo su me pozitivno iznendile, s obzirom da nam non stop prikazuju Afganistan kroz rat, stradanja i bijedu. Slicno je i sa Balkanom 100 %.

Djavolju zvijezdu i ja cekam da se napokon uveze iz HR-a u Konzum  :) pa da saznam zavrsnicu Harrya Holea i Toma Waalera.

*

Offline Davor2403

• 399
  • +12/-2
« Reply #4 : Ponedjeljak, 05, , 2012, 21:18:21 »
Odlicna tema, knjige su moja velika ljubav i prakticno sam uvijek u fazi citanja neke :)

Nedavno sam zavrsio od C.J. Sansoma - Raskol, odlican povijesni krimic, smjesten u razdoblju Henrika VIII. za vrijeme raskola izmedju pape (odnosno katolicke crkve) i novonastale anglikanske crkve, u jednom samostanu gdje se dogadjaju ubojstva... Zanimljiv roman, svaka preporuka.

A isto sam nedavno citao i Khaleda Hosseinia - Gonič zmajeva, i bas sam ostao bez teksta i suznih ociju, kako emotivno jaka i teska knjiga, preporuka svima jer se stvarno dosta moze nauciti o Afganistanu i povijesti ove napacene zemlje, preko razdoblja kad su uzivali, do okupacije od strane sovjeta, pa svih sranja koja su im napravili talibani, pa do dana danasnjeg kad s njima upravljaju amerikanci, a sve se to prati kroz tuznu pricu dva prijatelja... Obvezno procitati!

A inace aved, imam na polici i Nemezu i Crvendaca, cekam da se pojavi i Đavolja Zvijezda pa da to odradim u jednom dahu, kazu da se knjige mogu citati i odvojeno i bez redoslijeda ali ipak nije bez razloga "Oslo trilogija" ;)

*

Offline CrisTowers

• 134
  • +0/-0
« Reply #3 : Ponedjeljak, 05, , 2012, 20:11:13 »
Cris, bravo za temu! Planirao sam bas i ja da otvorim slicnu temu.
Ja sam veliki zaljubljenik knjiga, pored stripova. Od klasika, politickih i historijskih trilera, krimica pa do alternativne historije i domace tematike itd jednostavno obozavam.

Trenutno sam pri zavrsetku Nemeze od Jo Nesboa, nakon prvobitnog Crvendaca, i mogu reci da je pravo odlican od trenutnih pisaca krimica. Iskren da budem bio sam na pocetku skeptican, jer sam inace tako nastrojen prema novim autorima, ali slobodno mogu reci da me je Nesbo odusevio sa svojim pristupom pisanja koji uopste nije providan i sto je najvazniji nije zamoran.

Koju ti citas trenutno?
Trenutno čitam "Vatrena vrata" od Stevena Pressfielda. Radi o bitci kod Termopila. Malo su me ispiti poremetili, ali sam se vratio čitanju  :)

*

Offline aved

• 670
  • +5/-1
« Reply #2 : Ponedjeljak, 05, , 2012, 19:59:25 »
Cris, bravo za temu! Planirao sam bas i ja da otvorim slicnu temu.
Ja sam veliki zaljubljenik knjiga, pored stripova. Od klasika, politickih i historijskih trilera, krimica pa do alternativne historije i domace tematike itd jednostavno obozavam.

Trenutno sam pri zavrsetku Nemeze od Jo Nesboa, nakon prvobitnog Crvendaca, i mogu reci da je pravo odlican od trenutnih pisaca krimica. Iskren da budem bio sam na pocetku skeptican, jer sam inace tako nastrojen prema novim autorima, ali slobodno mogu reci da me je Nesbo odusevio sa svojim pristupom pisanja koji uopste nije providan i sto je najvazniji nije zamoran.

Koju ti citas trenutno?