Recenzija knjige “Tini zabutykh predkiv” Sjene zaboravljenih predaka
Novo izdanje Agarthi Comicsa u ediciji Pauk predstavlja dvije klasične ukrajinske priče.
Mykhailo Kotsiubynskyi (1864–1913) bio je jedan od najistaknutijih ukrajinskih autora, poznat po svojim djelima koja spajaju realizam, simbolizam i duboku povezanost s ukrajinskim folklorom. Njegovo djelo Tini zabutykh predkiv (Sjene zaboravljenih predaka), objavljeno 1911. godine, priča je koja spaja ljubavnu tragediju s mitskim elementima prirode i društvenih odnosa Hucula, etničke grupe iz Karpatskih planina.
Priča o Ivanu i Marichki, čija ljubav niječe sve granice ali je sputana porodičnim sukobima i sudbinom, istražuje univerzalne teme gubitka, ljubavi i povezanosti čovjeka s prirodom. Kotsiubynskyi je pri pisanju ovog djela koristio terenske bilješke i etnografska istraživanja kako bi vjerno prikazao život i običaje Hucula, unoseći u priču elemente magijskog realizma koji su obogaćeni dubokim opisima prirodnog svijeta.
Dorogoju cinu (Visoka cijena), druga priča iz iste zbirke, oslikava borbu za slobodu kroz sudbine Solomije i Ostapa. Njihov bijeg iz ropstva i susret s izazovima simbolizuje težnju ukrajinskog naroda za oslobođenjem, dok autor istražuje što znači žrtva za slobodu i osobnu autonomiju.
Još jedno značajno Kotsiubynskyjevo djelo, Dorogoju cinu (Visoka cijena), istražuje težnju za slobodom kroz priču o Solomiji i Ostapu, čiji bijeg iz ropstva predstavlja alegoriju o borbi ukrajinskog naroda za nezavisnost. Ova priča poslužila je kao osnova za film iz 1957. godine, koji je režirao Mark Donskoy. Film donosi emotivnu i vizualno snažnu priču koja anticipira razvoj ukrajinskog poetskog filma šezdesetih godina, koristeći bogate pejzaže i simboliku Za Dorogoju cinu snimljen je istoimeni film 1957. godine, koji donosi napetu priču o bijegu kroz nepregledne stepe, fokusirajući se na ljudsku hrabrost i cijenu slobode.
Kotsiubynskyjeva djela, i kroz književnost i kroz filmske adaptacije, ostaju trajni spomenik ukrajinskom identitetu i kulturi, te pozivaju čitatelje i gledatelje da razmišljaju o univerzalnim vrijednostima ljubavi, žrtve i slobode.
Izdanje je rađeno u sklopu projekta Cretive Europe.